Saç Dökülmesine İyi Gelen 12 Besin

Saç Dökülmesine İyi Gelen 12 Besin

Saç dökülmesi kadın erkek birçok kişide görülen bir durumdur. Saç dökülmesi büyük oranda kalıtsal nedenlerle meydana gelir. Ancak yetersiz beslenme nedeniyle oluşan vitamin ve mineral eksikliklerinin de saç dökülmesine yol açtığı bilinmektedir. Eğer saçlarınız kalıtsal nedenlerle dökülüyorsa bunu beslenmenizi düzenleyerek durdurmanız mümkün değildir.  Ancak saçlarınızın daha sağlıklı görünmesini ve dökülmenin azalmasını dengeli ve düzenli bir beslenme programına sadık kalarak sağlayabilirsiniz. Saçların ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vücuda almak bakımlı ve sağlıklı saçlara kavuşmak için çok önemlidir. Bu yüzden saçlarınızı kuvvetlendirecek olan 12 besin kaynağını sizin için derledik:

Yumurta

Yumurta saçın ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali içinde barındıran bir yiyecektir. Biotin, protein, demir, omega-6 yağ asitleri ve çinko açısından zengin olan yumurta saçlarınızın uzamasına ve aynı zamanda daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur. Özellikle yumurtanın sarısında bolca bulunan biotin saçın meydana geldiği keratinin alt yapısının oluşmasını destekler. Bunun yanında yumurta sarısında mevcut olan A vitamini sebum üretimini destekler, saç derisinin kurumasını engeller ve  kepeği doğal yoldan tedavi eder. Ayrıca yumurtada bulunan protein saçların sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.

Avokado

Avokado B ve E vitamini açısından zengindir ve saç foliküllerini güçlendirip dökülmenin önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanında avokadonun içeriğindeki yağ oranı yüksektir. Böylece saçların kurumasını ve kırılmasını engeller. Ayrıca bu meyve protein, vitamin A, D, E, K ve B vitaminleri, magnezyum, bakır, demir, folik asit, potasyum ve amino asitler gibi saçın ihtiyacı olan birçok vitamin ve minerali içerir. Bu özellikleri sayesinde saçı yumuşatır ve parlak bir görünüme kavuşmasını sağlar.

Ispanak

Ispanak içerisinde var olan vitamin ve mineraller ile saç sağlığı açısından oldukça önemlidir. İçerisinde demir, bakır ve kalsiyum mineralleri ve vitaminleri barındırır. Bunlar da kan hücrelerini güçlendirir ve vücudun oksijen almasını sağlar ve saçları güçlendirir. Bunun yanında demir eksikliği saç dökülmesinin en önemli etkenlerindendir ve ıspanak içerdiği demirle bu dökülmeyi önler. Ayrıca ıspanak saçlar için doğal bir yumuşatıcı olans ebun içerir. Bu yüzden sağlıklı bir saç derisi ve güçlü saçlar için ıspanak tüketimi ihmal edilmemeli ve beslenme programına eklenmelidir.

Havuç

Saç derisini besleyen en önemli vitaminlerden birisi A vitaminidir. Havuç da A vitaminini bolca barındırmasıyla saçları kökten uca besler ve güçlendirir. Havuç saç tellerini güneş ışınlarının neden olduğu hasara karşı korur. İçerdiği antioksidanlar ve karotenoidler saç derisinin ve saç tellerinin güneşe karşı bağışıklığını artırmaya yardımcı olur. Aynı zamanda yüksek miktarda potasyum içeren havuç kuru saçlar için doğal bir nemlendirici işlevi görür. Saç derisi şikayetlerini giderir ve saç dökülmesini önler. Bunun yanında havuç içerdiği E ve C vitaminiyle saç derisindeki dolaşımı artırır ve saç büyümesini hızlandırır.

Somon

Omega 3 bakımından zengin olan somon sağlıklı, dayanıklı ve dökülmeyen saçlara sahip olmanıza yardımcı olur. Bunun yanında B12 ve demir içeriği sayesinde somon saç dökülmesine iyi gelen besinler arasında yer alır. Somon balığı hafta 1-2 kere tüketildiği takdirde saç dökülmesini önleme konusunda iyi bir besleyici besin takviyesi olabilir.

 

Yulaf

Saç dökülmelerinizi geçmişte bırakmak istiyorsanız sabah öğünlerinizde mutlaka yulaf bulundurmalısınız. Yulaf, saçlarınızın büyümesini hızlandıracak, kalınlaştıracak ve sağlıklı görünmesini sağlayacak lif, çinko, demir, omega-6 yağ asitleri ve çoklu doymamamış yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

Çilek

Çilek, yüksek miktarlarda silika barındırır. Silika sağlıklı saçlar için vazgeçilmez bir kaynaktır. Çilek içerisinde bulundurduğu antioksidanlar sayesindesaçların yaşadığı olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Aynı zamanda bir C vitamini deposu olan çilek saç dökülmelerini önlemeye yardımcı olur. Ayrıca saçtaki fazla yağın atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede saç ağırlaşmaz ve daha sağlıklı bir görünüm kazanır.

Kuruyemiş

Kuruyemişler lezzetli ve kolay tüketilebilir olduğu kadar saçlarınızı kuvvetlendiren besinler de içermektedir. Bir badem günlük E vitamini ihtiyacınızın ya %37’sini sağlamaktadır. Kuruyemişler ayrıca çeşitli B vitaminler, çinko ve esansiyel yağ asitleri barındırmaktadır. Ayrıca vücudunuzda oluşabilecek herhangi bir iltihaplanmayı azaltmakla kalmayıp kalp sağlığı riskini de aşağıya çeker.

Soya

E vitamini bakımından zengin olan bir diğer besin de soyadır. Eksikliği dökülmeye neden olan demir soyada bol miktarda bulunur. Çünkü demir hemoglobin üretiminde önemli bir yere sahiptir. Hemoglobin ise saç köklerini oksijenle besleyebilmesi için kanda mutlaka bulunmalıdır.

Yoğurt

Yoğurt, saç kökü sağlığını geliştirdiği kanıtlanan B5 ve D vitaminleriyle doludur. Ayrıca yoğurt saç maskesi yapmak için oldukça elverişli bir besindir. Aynı zamanda yoğurt içerdiği protein, karbonhidrat ve magnezyum sayesinde saç foliküllerini güçlendirir, saç dökülmesini önler ve saçta kepek oluşumunu durdurur.

Mercimek

Mercimek, protein, demir, çinko ve biotinle yüklü bir besin kaynağıdır. Ayrıca mercimek cilt ve saç derisini oksijen ile besleyen kırmızı kan hücrelerinin sağlığı için gerekli  olan folik asit ile doludur. Ayrıca mercimek içerdiği magnezyum ile saç sağlığı için oldukça faydalı bir yiyecektir.

Tatlı biberler

Tatlı biberler saç uzamasına ve dökülmesine karşı C vitaminli bir besin kaynağıdır. Şaşırtıcı bir bilgi vermek gerekirse  sarı biber portakaldan yaklaşık 5.5 kat daha fazla C vitamini barındırmaktadır. Bu biberler ayrıca A vitamini açısından zengin içerikli olduğu gibi saç büyümesine katkıda bulunan sebumu da barındırmaktadır.

About Author

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir